بهترین تشک وانواع آن

بهترین تشک در بازار چیست؟

این سوالی است که همه در هنگام خرید تشک از خود می پرسند.برای شناسایی و خرید بهترین تشک ابتدا باید انواع آن را بشناسیم.

انواع تشک

 • تشک معمولی
 • تشک فنری(متصل و منفصل)
 • تشک طبی فنری
 • تشک طبی
 • تشک آبی
 • تشک بادی
 • تشک لاتکس
 • تشک مموری‌
 • فوم 

موارد ذکر شده هر کدام با برندهای مختلف و شماره‌های مختلف در بازار موجود است که با خواندن ادامه مقاله و بالا بردن سطح آگاهی خود می‌توانید بهترین نوع تشک را برای خود خرید کنید.
توصیه می‌شود قبل از خواندن ادامه مقاله ابتدا مقاله هفت اصل مهم برای خرید تشک را مطالعه کنید.

تشک‌های معمولی

از قدیمی‌ترین تشک‌ها به حساب می‌آیند و جزء ارزان‌ترین تشک‌ها هستند.
تشکیل شده از یک یونولیت یکپارچه با سختی مشخص که دورادور آن را با ابر پوشانده‌اند .این تشک را بیشتر هتل‌های درجه پایین سفارش می‌دهند. اوایل ورود این تشک به بازار به دلیل سفت و محکم بودن هنگام مصرف به تشک طبی هم معروف بود اما با گذشت زمان و استفاده بیش‌ازحد،از تشک‌های ارزان،یونولیتِ قسمت‌های تحت فشار،حالت فرم بدن را می‌گرفت و کیفیت خود را از دست می‌داد،ضمناً حالت شکنندگی یونولیت یکی دیگر از مواردی بود که این تشک را از کیفیت می‌انداخت.

تشک‌های فنری

این تشک هم سال‌هاست تولید می‌شود و در دو مدل متصل و منفصل در بازار یافت می‌شود اگر به عکس بالا توجه کرده باشید علت نامگذاری آن را متوجه می‌شوید.

تشک‌های فنری متصل 

برای کودکان و افراد سالم بسیارلذت بخش است،چون حالت فنری آن آرامش و راحتی را به دنبال دارد،اما ایراداتی هم دارد.

مطالعه
مبل آماده بخریم یا خود دست به کار شویم

الف :فشار وارد کردن روی این تشک‌ها،منجر به منحرف شدن فنرها و برخورد با هم می‌شود که ایجاد صدا می‌کند.
ب:در این تشک‌ها انتقال حرکت به تمام نقاط تشک است و در تشک‌ها‌ی دو نفره ،نفر کناری این حرکت را به وضوح حس می‌کند .
ج:نرمی بیش از اندازه تشک باعث می‌شود که همه تشک فرو برود و قسمت‌هایی از بدن مثل گودی کمر،زیر زانوها و گردن که باید در حالت خواب پر باشد،خالی است و دردهای عضلانی به همراه دارد.

همین امر باعث ورود تشک‌های فنری منفصل به بازار شد.

تشک‌های فنری منفصل

 دقیقا ساختار تشک‌های فنری متصل را دارد با این تفاوت که فنرهای آن داخل پاکت‌های اسپرینگ قرار دارد و همین امر باعث می‌شود تا سه عامل ضعف تشک‌های فنری متصل را نداشته باشند یعنی
الف: دیگر صدا نمی‌کنند.
ب:انتقال حرکت ندارند که نفر دوم حرکت‌های شخص کناری را متوجه شود
ج:به‌دلیل وجود همین پاکت‌های اسپرینگ همه جای تشک بر اثر فشار وزن فرو نمی‌رود و گودی کمر و زیر زانوها همیشه تحت فشار فنرها پر است.

ضمناً این تشک‌ها خاصیت آنتی باکتری دارند و دلیل آن تنفس بهتر لایه های زیرین تشک هنگام وارد شدن فشار روی این پاکت‌های اسپرینگ است.

تشک‌های طبی فنری

در این تشک‌ها از فنرهایی با ضخامت بیشتر استفاده شده که حالت ارتجاعی کمتری دارد و پلی استر فشرده و الیاف با جنس نمد(ترموفلت)در آن بکار رفته است.
در تشک‌های مرغوب یک لایه مموری فوم هم روی تشک کشیده می‌شود ولی به‌دلیل قیمت بالای این فوم در بیشتر موارد این لایه را حذف می‌کنند،این تشک هم از سختی قابل قبولی برخوردار است و هم حالت فنری دارد و درد کمر را تسکین می‌دهد.

مطالعه
نوسازی،بازسازی،بهسازی

تشک طبی

ساخته شده از یک فوم و ابر محکم با فشردگی متفاوت و لایه های رویه ابر با قطر کم .
این تشک از سفتی زیادی برخوردار است و برای بیمارانی که دیسک کمر دارند توصیه می‌شود.
تشک‌های یونولیتی هم در این گروه قرار دارند اما به‌دلیل مشکلاتی که برای آن ذکر شد مشتری کمتری دارد.

تشک‌های مموری فوم

از فوم آلاستیک درست شده اند اولین بار در سال 1970 برای دانشمندان فضانورد اختراع شد(حدود نیم قرن پیش)
خاصیت این فوم به گونه ای است که به مقدار فشار وارده حالت می‌گیرد و فشار را به جسم کناری وارد نمی‌کند و پس از اینکه فشار برداشته می‌شود چند ثانیه ای در حافظه فوم باقی می‌ماند.
این تشک‌ها بر اثر دو عامل گرما و فشار فرم می‌گیرند و با خوابیدن شخص روی این تشک‌ها بدن شخص را کامل پوشش می‌دهد و با برخاستن از روی آن پس از چند ثانیه به حالت اول باز می‌گردد،به همین خاطر برای انتخاب تشک بهترین گزینه است البته قیمت بالایی دارد ولی درد عضلانی را تسکین می‌دهد .
تشک‌های مموری زود گرم می‌شوندچون فوم،گرما را به خود می‌گیرد و گردش هوا ندارد ولی در مدل جدید آنها، با استفاده از تزریق ژل داخل آنها گردش هوا در آنها میسر گردیده که باعث خنک شدن آن نیز می‌شود.

تشک‌های بادی

این تشک‌ها بیشتر برای مقاصد گردشگری است.جای کمی را اشغال می‌کند،سبک و قابل حمل هستند،باد آن قابل تغییر است و می‌توان حالت فنری داشته باشد یا سخت و محکم‌تر.
آن را با پمپ باد برقی از باد پر می‌کنند، رویه آن از فوم و الیاف است و تنها عیبی که دارد تابستان‌ها تشک بسیار گرمی است چون هوا در آن محبوس است.

مطالعه
هفت اصل مهم در خرید تشک

تشک‌های آبی

این تشک‌ها دقیقاً مثل تشک‌های بادی هستند که به جای باد،آب داخل تشک می‌ریزند،اگر آب گرم در آن ریخته شود،برای مقاصد پزشکی مورد استفاده است،چون مثل یک کیسه آب گرم بزرگ عمل می‌کند.

تشک لاتکس

از جنس لاتکس برای متریال اصلی این تشک استفاده شده که حالت کششی و آلاستیستیه دارد،در حالت طبیعی از صمغ درخت کائوچو گرفته می‌شود (برای بعضی از افراد حساسیت زا است).
این ماده پس از فرآوری در چهار لایه با درجه سختی مختلف استفاده و با رویه کتان تبدیل به تشک می‌شود،گاه به سفارش مشتری برای طرف دیگر تشک از سایر مواد استفاده می‌شود.

بهترین تشک چیست؟

در یک کلام بهترین تشک،تشکی است که راحت و لذت بخش باشد و سلامتی بدن را تضمین کند یعنی در عین راحتی ولذت بخش بودن وقتی در هر حالت که روی آن دراز می‌کشیم فرم بدن را به خود بگیرد و گودی های بدن را پرکند(دلیل آن دردهای عضلانی است که پس از استفاده از تشک‌های غیر استاندارد است).
انتخاب وخرید یک تشک خوب به عوامل زیادی مثل سن شخص،وزن شخص،حساسیت‌های فردی،داشتن سابقه بیماری‌های مفصلی و کمر درد،مقدار بودجه،میزان سال مصرف و گارانتی ، نوع مصرف ،یک نفره یا دو نفره و… بستگی دارد.
نمو‌نه‌های مختلف را در تصویر زیر شاهد هستید و هر شرکت و برند با توجه به توانایی و امکاناتی که دارد تشک‌هایی با متریالهای مختلف وکیفیتهای گوناگون تولید می‌کند.

به اشتراک گذاری این مطلب

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

کسب و کارهایvip در بازمود

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • chat
  یک نظر ارسال کنید
  تشک و انواع آن
  5