١٠ اصل مهم در چیدمان مبل

از قدیم در چیدمان منزل ایرانی، قواعدی بر پایه امکانات و سنت،سینه به سینه منتقل می‌شد که به عنوان چیدمان نام می‌برديم.

پدران ما که در قدیم بر روی زمین می‌نشستند،دور تا دور اتاق را متکا و پشتی می‌چیدند،و از طاقچه‌ها که در هر اتاق به وفور یافت می‌شد هم محلی برای خود نمایی اشیای قیمتی و تزیینی استفاده می‌كردند.

با ورود مبل به خانه‌های ایرانی و اشغال فضای بیشتر، مبلمان دقیقاً جای متکا قرار گرفت،یعنی دور تا دور اتاق و چسبیده به دیوار،که از لحاظ چیدمان کار اشتباهی است.

انتخاب صحیح مبل در منزل

البته در آینده ای نزدیک وب‌سایت بازمود فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی می‌كند و شما می‌توانيد با اطمینان بیشتر و با قیمت مناسب،محصولات سایت را مشاهده و خرید اینترنتی داشته باشید .

در این مقاله ده اصل مهمی که برای چیدمان مبل باید مد نظر قرا بگیرید تا به چیدمانی قابل قبول برسید را به صورت خلاصه برایتان می‌آوریم:

١-تعیین فضا

در هر خانه سه فضا را باید به صورت جداگانه تعیین کنیم ،پذیرایی که برای دورهمی‌ها و میهمانی‌ها اختصاص دارد.نشیمن که برای استراحت وگذران اوقات با خانواده است و فضای گپ یا دونفره که برای صرف چای یا قهوه و یا عصرانه و گپ و گفتگوهاي شخصی است.
البته بیشتر موارد به دلیل متراژ کم خانه‌ها فضای پذیرایی و نشیمن در هم ادغام و گاه فضای گپ وجود ندارد و فقط با یک فضا روبرو هستیم.
نحوه چیدمان منزل بر اساس فضاهای معمول باید به گونه ای باشد که مرز این فضاها مشخص باشند.برای جداسازی می‌توانيم با یک مبل شزلون و یا جداکننده دیگری،یا تغییر در سبک مبلمان دو فضا،یا تغییر در کاغذ دیواری و یا رنگ دیوار،یا تفاوت ارتفاع کف مکان فضاها را تعریف کرد.
(برای آشنایی با شزلون اینجا کلیک کنید)

٢-نقطه کانونی

نقطه کانونی در چیدمان منزل

البته در آینده ای نزدیک وب‌سایت بازمود فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی می‌كند و شما می‌توانيد با اطمینان بیشتر و با قیمت مناسب،محصولات سایت را مشاهده و خرید اینترنتی داشته باشید .

مطالعه
واحد مبل چیست

نقطه کانونی که همان نقطه فُكوس است ،جایی که دید انسان بر روی آن متمرکز می‌شود.
در بیشتر موارد تلویزیون یا شومینه و یا هر دو ،این نقطه کانونی را تشکیل می‌دهند.گاه وسایل دکوری یا ساعت و تابلوی روی دیوار حکم نقطه کانونی را بازی می‌کنند.
نکته خیلی مهم این است كه نقطه کانونی با نقطه آکسان یا تاکید با هم متفاوت است و اینکه رنگ را نمی‌توان به عنوان نقطه کانونی انتخاب کنیم ،مثلا تاکید بر رنگ قرمز شیئی نمی تواند نقطه کانونی باشد.
نقطه آکسان برای جذابیت بصری در چیدمان استفاده می‌شود.

٣-توجه به شکل ظاهری پلان

چیدمان مبل طبق پلان

باید برای هر مکان و منزلی چیدمان مخصوص خود آن محل را طبق فضای موجود اجراکنیم .
چیدمان مبل‌ها نباید آن‌قدر کنار هم باشد که به انسان حس خفگی بدهد و اجازه تردد ندهد و  آن‌قدر با فاصله چیده نشود که مبلمان در فضا گم شود و هیچ اتصالی بین آنها حس نشود.
طرز چیدمان پذیرایی یک خانه ١٠٠ متري با چیدمان یک خانه ١٥٠ متري بسیار متفاوت است، حتی اگر از یک نوع مبل هم استفاده شود.به خاطر همین گاه چیدمان یک منزل به دل آدم نمی‌نشیند.

٤-انتخاب صحیح مبل

برای رسیدن به یک چیدمان ایده‌آل باید در خرید مبل دقت کنید،دانستن اینکه چه سبکی به سلیقه شما نزدیک است،مدرن یا کلاسیک و چقدر فضا دارید و چه نوع چیدمانی را قرار است اجرا کنید باید در خرید مبل شما مد نظر قرار بگیرد.
(برای آگاهی از سبک مدرن یا کلاسیک این مقاله را بخوانید)

٥-شناخت انواع چیدمان

انواع چیدمان منزل

چیدمان رسمی و غیر رسمی چیست؟
چیدمان رسمی به چیدمانی که بسیار اداری و رسمی است و اصولاً به صورت مستطیل یا مربع ، دو عدد ال روبروی هم، دو عدد یوو روبروی هم  و یا هشت ضلعی چیده شود اطلاق می‌شود. در این چیدمان نشستن افراد روبروی هم است و به راحتی چهره همدیگر را می‌بینند.
چیدمان غیر رسمی یا خودمانی که گاه نیمه رسمی هم گفته می‌شود به چیدمانی که بصورت ال ،یا به صورت یوو، و یا دایره یا نیم دایره چیده شود گویند.
در اغلب موارد نقطه کانونی چیدمان غیر رسمی تلویزیون یا شومینه است .

مطالعه
سبک تلفیقی مبلمان

٦-چیدمان خطی چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد یکی از اشتباهات رایج بسیاری از خانواده‌ها چیدن مبلمان دور تا دور اتاق است که علت آن هم پیشینه قدیمی نشستن ما ایرانیان و استفاده از فضای بیشتر منزل است .
البته گاه بدلیل اینکه پلان مستطیل کشیده است وفضای سالن عرض کمی دارد مجبورید به صورت خطی چیدمان کنید که بالاجبار محدودیت دارید، اما اگر بخواهید چیدمانی که چشم نواز و اصولی باشد را اجرا کنید باید دست از چیدمان خطی بردارید.

٧-چیدمان گرد

چیدمان مبل گرد

در چیدمان دایره یا نیم دایره به دلیل هلال بودن خطوط، فضای خودمانی بیشتری حس می‌شود و گرمای خاصی در این فضا حس می‌گردد.
اصولًا به‌دلیل استفاده در فضای نشیمن و استراحت خانواده، در این چیدمان از مبلمان راحتی و مبل تمام پارچه استفاده می‌شود.
در این چیدمان بدلیل پرت شدن بعضی از گوشه‌ها،فضای زیادی را می‌طلبدو برای مکان‌هايي با ابعاد بالا خوب است و البته استفاده صحیح از همین قسمت هاو چیدن لوازم و وسایل دکوری در این فضاها،زیبایی خاصی به این نوع چیدمان مي دهد.
از این چیدمان کنار دیوارهای قوس دار یا گوشه‌های سالن هم استفاده می‌شود.

٨-چیدمان دو دست مبل در منزل

چیدمان دو دست مبل در منزل

اگر منزل شما دارای متراژبالایی باشد حتما بایستی از دو دست مبل برای چیدمان استفاده کنید،دلیل آن هم این است که با یک دست مبل منزل شما بسیار خالی به نظر می‌آید و اگر با فاصله هم چیدمان کنید اتصال اجزای مبل از هم گسسته می‌شود و بیشتر حس خالی بودن به آدم دست می‌دهد،پس توصیه می‌شود برای فضای پذیرایی از یک دست مبل کلاسیک (که تعداد نفرات آن بستگی به متراژ دارد) پر کنید و چیدمان رسمی، آن را هم در قسمت بالای سالن انجام دهید.
برای فضای نشیمن یک دست مبل راحتی انتخاب و به صورت غیر رسمی در پایین سالن چیدمان کنید و تلویزیون را نقطه کانونی قرار دهید.

مطالعه
بهترین تشک وانواع آن

٩-فاصله ها را رعایت کنید.

فاصله بین مبل و دیوار

البته در آینده ای نزدیک وب‌سایت بازمود فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی می‌كند و شما می‌توانيد با اطمینان بیشتر و با قیمت مناسب،محصولات سایت را مشاهده و خرید اینترنتی داشته باشید .

سعی کنید مبلمان را به دیوار نچسبانید و با فاصله 90 سانتي‌متر از دیوار چیدمان کنید ،با این کار رفت و آمد در اطراف مبلمان صورت می‌گیرد و تردد بین مبل‌ها حذف می‌شود، كه قطعاً مبلمان بیشتر به چشم می‌آید و زیبایی خاص خود را نشان می‌دهد.
فاصله مبلمان تا در بهتر است ١٢٠سانتي متر باشد تا در به راحتی باز شود.
فاصله میز عسلی تا مبل ٣٥ الي ٤٥ سانتي‌متر باشد تا نه مزاحم و دست و پا گیر باشد و برای استفاده هم در دسترس باشد.
فاصله تا شومینه ٩٠سانتي‌متر باشد،تا گرمای مطبوع آن به فرد برسد.
و فاصله دو مبل باید کمتر از دو متر و نیم باشد تا در گفتگو ها صدای افراد به همدیگر برسد. 

١٠-از کجا شروع کنیم؟

ابتدا اگر بتوانید متراژمحل و متراژ مبلمان و وسایل را روی کاغذ بیاورید و روی کاغذ چیدمان کنید وقت و انرژی کمتری هدر می‌دهيد،سپس انتخاب نوع چیدمان و در نهايت انتخاب نقطه کانونی.
برای شروع چیدمان همیشه از بزرگترین مبلمان آغاز کنید و آن را روبروی نقطه کانونی قرار دهید.بقیه مبلمان را هم طبق نوع چیدمان بچینید.
در ادامه از وسایل و ابزار دکوری برای پر کردن و زیبا کردن استفاده کنید، سعی کنید انتخاب هوشمندانه‌ای انجام دهید و وسایل را با سبک مبل و فضایتان چیدمان کنید.
برای اینکه چیدمانتان یکنواخت نباشد وسیله‌ای با ارتفاع کوچک را کنار وسیله ای با ارتفاع بلند قرار دهید تا جذابیت بصری ایجاد کند.
از رنگ‌ها و انواع بافت غافل نشوید که انتخاب هوشمندانه آنها،چیدمانتان را حرفه ای تر می‌كند.

به اشتراک گذاری این مطلب

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

کسب و کارهایvip در بازمود

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید