سبک تلفیقی

سبک‌ تلفیقی در دکوراسیون از ترکیب استادانه سبک‌های مختلف در کنار هم به صورتی که هرج‌ومرج و آشفتگی در آن نباشد را گویند.

جذاب و جسورانه تمام قواعد،قوانین و کلیشه‌های مرسوم را زیر پا می گذارد و قانونی خلق می‌کند که در نوع خود خاص باشد.

مرز بین کنتراست و آشفتگی،در نگاه اول گاه گنگ و درهم پیچیده است،اما کم‌کم ظرایف خود را نمایان می‌کند.با اینکه،سبک تلفیقی سبکی جدید و بدون گذشته است،اما جایگاه عجیبی دارد.

اگر طراح دکوراسیون بتواند بین کنتراست‌ها و ناهماهنگی‌ها فضایی ایجاد کند که همنشینی زیبا و دلنشین عناصر،رنگ و سایه‌روشن‌ها را،کنار هم به تعادل برساند سبک تلفیقی را در اوج خود متجلی کرده است.

سبک تلفیقی عجیب و غریب

گویا سبک تلفیقی برای هر شخص اختصاصی است و امضای خود اوست .چون لطایف و ظرایف سلیقه فرد را با جلوه‌گر کردن میان فرم‌ها و چیدمان به تعالی می‌رساند،که مختص اوست و با ذائقه و سلیقه دیگری متفاوت است.برای همین سبکی کاملاًشخصی است.

می‌توانید سبک کلاسیک را در کنار روستیک بگذارید یا عناصر سبک لویی14 را در طاقچه‌ای سنتی کنار یک المان مینیمال قرار دهید و جذابیت بصری را با این کنتراست‌ها به چالش بکشید و سبک تلفیقی بیافرینید.

می‌توانید یک مبل مدرن را روی یک قالیچه قدیمی به نمایش بگذارید و یک آینه و کنسول پر زرق‌وبرق را کنار دیواری با رنگ آبی روشن چیدمان کنید و لذت تعادل و هماهنگی بین آنها را ببرید.

 

ناهماهنگی هوشمندانه در اجرای دکوراسیون

 هفت اصل سبک تلفیقی

1) ناهماهنگی هوشمندانه: 

همانگونه که در بالا ذکر شد سبک تلفیقی چون ترکیبی از همه سبک‌هاست (دقیقا مثل سبک تلفیقی در موسیقی) در نگاه اول ناهماهنگ به چشم می‌آید ولی با رعایت تعادل بین این سبک‌ها،با هوشمندی آنها را کنار هم می‌آوریم .

مطالعه
هفت اصل مهم در خرید تشک

2)تکرار:

عناصر بصری موجود در دکور که به نوعی قابل تکرارند را انتخاب و اجرا کنید،ریتم بوجود آمده را با گوش جان بشنوید ولذت ببرید…چند میز مستطیلی،چند شیئ با رنگ‌های قرمزگلی،یا چندین نقطه یا خط سیاه بر روی تابلو که تکرار آن روی کوسن‌ها یا پرده آمده باشد،…انتخاب ظریف این تکرارها معجزه این سبک است.

 

عنصر تکرار در سبک تلفیقی دکوراسیون

3)مقیاس،تناسب،ترکیب:

اگر به کوچکی،بزرگی و پائین،بالا بودن‌ها وچگونگی چیدمان آکسسوار با دقت عمل کنید،از عهده این اصل بر آمده‌اید.

استفاده درست از اشیاء دراز و پهن یا ریز و درشت یا پائین روی زمین و بالا به دیوار، و ترکیبی صحیح که خلوت وجلوت فضا رعایت شود.بدانید در مسیر درست این سبک در حرکت هستید.

4)تعدد بافت:

حس لامسه بیننده را در قاب شیشه‌ای چشمانش تحریک کنید.زبری یک بافت چوبی مبل روستیک در وسط اتاق را با چرم براق کوسن‌ها به گونه‌ای با پرده‌های حریر آویزان و یک میز شیشه‌ای در هم بیامیزید تا چشم در حرکت باشد.این حرکت چشم روی تعداد زیاد بافتها،عمق و بعد به فضا می‌دهد.

تعدد بافت در اجرای دکوراسیون

5)پس‌زمینه بی‌آلایش و ساده:

در انتخاب جنس و رنگ دیوار،سقف و کف دقت کنید.

برای بوجود نیامدن آشفتگی در فضا ،باید پس‌زمینه ساده و بی‌آلایشی انتخاب کنید تا مانند نخ تسبیح که دانه‌ها را به هم متصل می‌کند و یک واحد را تشکیل می‌دهد،عناصر را در کنار هم به تعادل برساند و یک فضای منسجم را ارائه دهد.

رنگهای سفید،دودی ،آبی کم‌رنگ گزینه‌های پیشنهادی است.گاه یک رنگ از عناصر محیط را برای دیوار انتخاب کنید و به دیوار بزنید که ارتباط با محیط را به ذهن می‌رساند.

مطالعه
شزلون چیست؟

6)رنگ و الگوهای منسجم:

رنگ را آزادانه انتخاب کنید. اگر به دنبال آرامش و سکوت هستید رنگهای روشن و پاستیلی،اگر به دنبال اسپرت و شاد هستید، جسورانه رنگهای قرمز،زرد و نارنجی را برگزینید.

قلم‌موی سلیقه‌تان را روی عناصر بکشید،اما مواظب باشید از آشفتگی دوری کنید تا به تعادل برسید این اصل را فراموش نکنید.

حتی میتوانید الگوهای منسجم مثل زیک‌زاک،پیچشی،راه‌راه،گل‌دار و خال‌خالی را در چندین عنصر دیگر تکرار کنید تا یکدستی را نشان دهید.

 

ناهماهنگی هوشمندانه در دکوراسیون

7)بر جستگی‌های غیرمنتظره: 

در اینجاست که می توانید خودی نشان بدهید.سورپرایزتان را اینجا باید رو کنید، فلسفه و عقیده‌تان را با یک یا چند عنصر غیر‌منتظره که هیچ‌کس انتظارش را ندارد به رخ بکشید .

مثلاً یک مجسمه بزرگ از نوع دیدگاه و ایدوئولوژیتان، یا یک دوچرخه قدیمی که حس نوستالژی دارد را در کنار چیدمانتان چنان قرار دهید که این برجستگی به چشم بیاید.حتی می‌تواند تزئینی نباشد و کارکرد هم داشته باشد مثل یک فرش با بافتی ظریف در میان عناصری درشت!.

 


طرفداران سبک تلفیقی همه کسانی هستند که از یکنواختی یک نوع سبک در زندگی روزمره فراری هستند و بدنبال تنوع در چیدمانند،که به راحتی بتوانند یک عنصر و عضو را با عنصری دیگر که با حال و هوای فضا در تعادل است تعویض کنند و به همین دلیل است که طرفداران زیادی دارد.

به اشتراک گذاری این مطلب

کسب و کارهایvip در بازمود

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید