راهنمای خرید مبل

راهنمای خرید مبل

تجربه من و همسرم در خرید مبل

من فرشاد هستم،دوست دارم تجربه خرید مبل منزلم را با شما به اشتراک بگذارم.

حقیقتش برای عروسی خودم قرار شد مبلمان را من و همسرم انتخاب کنیم، چون مبلمان چیزی هست که مورد مصرف روزمرگی همه هست و نمی‌خواستم هر روز با دیدن و نشستن روی مبل با خودم بگم:”ای کاش فلان مبل را داشتیم”.

برخورد فروشنده‌ها

به خاطر همین به اتفاق همسرم به بازار مبل رفتیم.ولی اونجا انواع مبل با رنگ‌ها و مدل‌های مختلف دیدیم.بعضی از نمایشگاه‌ها سعی می‌کردند قانعم کنند همان مبلی که

به چشم من و همسرم زیباست را بخریم، و مدل‌هایی که در نمایشگاه نداشتند و در حیطه کاریشان نبود را به باد انتقاد می‌گرفتند، و بدی‌هایش را می‌گفتند.و جالب این‌جا بود که نمایشگاه‌های بعدی برعکس این مطلب را میگفتند و از مبل‌های داخل نمایشگاه خودشان تعریف و تمجید می‌کردند.راستش از برخوردشان خوشم نیامد و بعد با انبوهی از انتخاب‌ها روبرو شدیم وآخر هم سلیقه خودمان را هم گم کردیم،و از بازار به خانه اومدیم.

 

خرید مبل از بازار

راهنمایی در مورد خرید مبل

تا اینکه قرار شد به دیدن یکی از دوستان پدرم به نام احسان که قبلا نمایشگاه مبل داشت و جدیدا وارد بیزینس جدیدی شده بود بریم و از ایشان اطلاعاتی کسب کنیم.بااحسان قرار ملاقات گذاشتیم.

روز ملاقات من و همسرم به دفتر احسان رفتیم. یک دفتر کار شیک با مبلمان‌های تمام پارچه.سلام کرد و کلی تحویل گرفت.

بعد از تبریک گفتن ازدواجمان احسان رو به من کرد و گفت:نکات مهم در خرید مبل بسیار زیاد است باید استحکام خوبی داشته باشد.نه زیاد سبک و نه زیاد سنگین باشد،هر دو مورد ایراد دارد.

از لحاظ ساختارارگونومی و آناتومی بدن صحیح باشد که با نشستن روی مبل و احساس راحتی به آن پی می‌برید.یا ساختار آن درست باشد و در حال حرکت به دست یا پا گیر نکند.

باید ببینید چقدر فضا دارید .یا سبک دکوراسیون منزل شما چگونه است.که مسئله مهمی در انتخاب رنگ و مدل ونوع بافت پارچه دارد وچقدر بودجه برای آن تعیین کرده‌اید.یا چه سبکی را دوست دارید!

آشنایی با انواع سبک‌های مبل

برای شروع شما از سبک‌های مبل چیزی میدونین؟

گفتم:نه فقط میدونم این مبل‌های دفتر شما تمام پارچه است، چون تماما” از پارچه درست شده.

احسان خندید و گفت:درسته تمام پارچه هست اما سبک‌های مبل چیز دیگه ایه.

مبلمان در دو سبک کلاسیک و مدرن دسته بندی می‌شود.

می‌تونید توی اینترنت جستجو کنید و بیشتر بدونین ولی همین مقدار بگم که “”مبلمان‌ها با طرح و اسلیمی و منبت زیاد را کلاسیک می‌گویندکه حس اشرافی وثروت دارد و کاملا رسمی است و مدرن طرح های ساده با پیچش‌های کم که بیشتر راحتی مد نظر هست و به اصطلاح خودمونی است.

مطالعه
شزلون چیست؟

 

بازار مبل و خرید

به خانمم نگاهی کردم با هم به اتفاق گفتیم:ما مدرن دوست داریم ،راحتی بهتره تا رسمی

احسان گفت :خوبه که توی این مورد اتفاق نظر دارین.برای خرید مبل اگه نظرهاتون نزدیک باشه زودتر به نتیجه میرسین.
برای هر مبلی یه کلافی هست که استخون بندی اون مبل را تشکیل میده اصولاً از چوب راش یا چوب روس باید باشه که دونستنش خیلی مهمه و فهمیدنش خیلی سخت.

به احسان گفتم: از کجا باید بفهمیم که چوب واسکلت مبل خوبه؟
احسان ادامه داد:باید به فروشنده اعتماد داشته باشین که دروغ نمیگه یا باید اعتماد کنید در غیر این‌صورت به نتیجه نمی‌رسید.اگه روی مبل بنشینی و یه تکون کوچکی به مبل بدی همین که صدای قیژ قیژ نده میشه گفت محکم ساخته شده.
پارچه روییه مبل هم اگه نانو باشه که چه بهتر چون گرد و غبار نمی‌گیره و آب و چایی داخل پارچه نفوذ نمی‌کنه وتمیز کردنش یه پارچه نمناک می‌خواد،ولی چون این پارچه ها فوق العاده گرون هستند و صرفه اقتصادی ندارند کمتر کسی از این نوع پاچه مبل استفاده میکنه. اگر هم کسی گفت که پارچه نانو هست و آب نفوذ نمیکنه و عملاً هم نشون داد باز اعتماد نکنید چون بعضی پارچه‌ها خاصیت ضد آبی دارند ولی نانو نیستند.

کلا روی پارچه نانو حساب باز نکنید،چون باید هم اعتماد کنین و هم پول زیادی بدین
دقیقاً مثل ضمانت و گارانتی ،روی گارانتی هم حساب باز نکنید.

کلاف و اسکلت مبل خوب

انتخاب مبل متناسب با محیط!!

احسان گفت:برای خرید مبل ببینید چقدر فضا دارید؟شما خونه از خودتون دارید؟
گفتم نه قراره خونه اجاره کنیم.
احسان گفت چون مستاجر هستین ومعلوم نیست چند سال مستاجرین بهترین گزینه همان مبل راحتی است.مبل کلاسیک و استیل هم فضای بیشتری میگیره و هم جابجا کردنش سخته و امکان داره آسیب ببینه.

اما خیلی از خانواده‌ها هم هستند که با اینکه مستاجرند ولی دو دست مبل هم دارند یه دست مبل استیل برای پذیرای و مهمان‌ها و یه دست مبل راحتی برای نشیمن.
“”برای تمیز کردن کدوم مبل راحت تره”””
این سوالی بود که ناگهان از دهان من بیرون پرید.
احسان جواب داد:البته که مبل استیل /چون از پارچه و چوب و رنگ تشکیل شده و با یه دستمال نمناک سریع تمیز میشه و گرد و غبار کمتری به خودش جذب میکنه.اما مبلمان راحتی چون پارچه بیشترداره گرد و غبار بیشتری به خودش جذب میکنه و برای کسانی که بیماری آسم یا تنگی نفس دارند آزاردهنده است.

مطالعه
جشنواره بزرگ مبل دربازار مبل اصفهان(رهنان)
روش‌های تمیز کردن مبل

مزایا و معایب مبل چرم

از احسان پرسیدم مبل چرم چطوره؟
احسان گفت: ببین فرشاد هر مبلی یه خوبی هایی داره یه بدی‌هایی مبل چرم زود تمیز میشه و برق میفته اما بعضی ها دوست ندارند مبل خانه چرم باشه چون روی مبل چرم که زیاد بشینی پا عرق میکنه یا با برخورد کوچکترین جسم سخت و نوک تیز پاره میشه یا بر اثر سرد و گرم شدن محیط ترک میخوره یا اگه محیط سرد باشه وقتی بنشینی احساس سرما میکنی.
البته چرم هم طرفدار زیاد داره و خیلی از این موارد هم با پارچه های جدید چرم که با کیفیت هستند،بر طرف شده و مشکلی نداره به شرط اینکه چرم خوب باشه.

محاسبه مبل بر اساس واحد مبل!!

کارمند احسان درب را زد و با سه تا چایی وارد شد.چایی را خوردیم.احسان ادامه داد:اگه فضای خانه کوچک باشه باید مبلمان کمتری خرید کنین.در مورد واحد مبل چیزی میدونین
گفتیم:نه
  
احسان گفت :توی اینترنت درمورد واحد مبل جستجو کنین و اطلاع کسب کنین چون قیمت مبلمان‌ها بر اساس واحد مبل محاسبه میشه .پس شما می‌تونین طبق واحد مبل مقدار خریدتون را کم یا زیاد کنین. 

فضای خونه ای که بزرگ باشه و مبل 7نفره بخواین بچینین اگه با فاصله بچینین مبل‌ها توی فضای خونه گم میشن اگه کنار هم بچینین هم فضای خالی و مرده دارین.در هر دو صورت جلوه خوبی نداره.پس به این نکته هم توجه داشته باشین که با کم یا زیاد کردن مبلمان به چیدمان مطلوب برسین .

مبل راحتی راهنمای خرید

سفارش مبل با سلیقه شخصی

به احسان گفتم: بعضی از نمایشگاه‌ها کالیته رنگ و پارچه داشتند و می‌گفتند می‌تونندهر مبلی را طبق سلیقه و رنگ درخواستی برامون آماده کنند.
به نظرت اینطور بهتر نیست؟
احسان گفت:خوبی‌اش فقط اینه که رنگ و طرح پارچه و مدل رویه کوبی به سلیقه شماست ولی بزرگترین ایراد و بدی که داره اینه که این رنگ و پارچه و مدل مبل با هم و در کنار هم مبل خوبی میشه؟آیا وقتی روی مبل می‌نشینیم راحتی خودش را داره؟و دقیقا” باهمان سلیقه ما تمام شده؟

مبلی که در نمایشگاه قرار داره تمام شده‌ی مبل هست و همه چیز اون مشخصه ،ولی مبلی که در فضای ذهن کنار هم چیده میشه وقتی به پایان میرسه شاید با آنچه در ذهن تصور می‌کردین خیلی متفاوت باشه و شاید از نظر آناتومی بدن هم اون راحتی را نداشته باشه ،که دیگه کار از کار گذشته.

مبلی که در نمایشگاه نمی‌پسندین را می‌شه همان موقع تعویض کرد ولی مبلی که به سلیقه شما آماده شده را دیگه باید بار کنین و ببرین منزل
این یه ریسکه که قبول میکنین و اگه بخواین چیزی ازش را تعویض کنین ضرر بزرگیه.

مطالعه
سبک تلفیقی مبلمان

مبل با کفی جداشونده

احسان موارد مهم و زیادی را برای من وخانمم توضیح داده بود .به احسان گفتم :چیز دیگه ای هم هست؟
احسان صداش را صاف کرد و گفت:موارد ریزه کاری دیگه‌ای هم هست.یکی از موارد در مورد کفی مبل است اگه مبلی انتخاب کنین که کفی آن جدا بشه خوبه.چون میتونین آن را راحت جدا کنید و پارچه مبلی را تمیز کنین یا حتی ابر آن را تعویض کنین.چون قسمت کفی مبل بر اثر نشستن زیاد فشرده میشه و از قیافه می‌افته.

راه‌های تمیز کردن مبل

مورد دیگه در مورد تمیز کردن مبله.اولین راه که بهترین و راحت‌ترینه بخار شور کردن مبل است.دومین راه شستشو با شامپو فرش و اسفنج نمناکه.و سومین راه سپردن به مراکز شستشوی مخصوص مبله

اگه خودتون دست به کار شدین توجه داشته باشین که در پایان با سشوار مبل را خشک کنین وتا قبل از خشک شدن از مبل استفاده نکنین چون پارچه مبل چروک میشه.
مورد بعد انتخاب رنگ پارچه است برای اینکه دیرتر کثیف بشه پارچه‌های به اصطلاح چرک تاب بپسندید پارچه ها با رنگ کاراملی یا فیلی کثیفی را کمتر نشان میدند .

شستوشوی کفی مبل جدا

انتخاب رنگ و نوع بافت نسبت به محیط

مورد دیگه تاثیر رنگ و بافت پارچه مبل روی محیطه،اگه خونه کوچکی دارین برای بزرگتر جلوه کردن خانه از پارچه های روشن با بافت ریز و ساده انتخاب کنین پارچه‌های مخمل براق و پرزدار برای این خونه‌ها مناسبه.

من و خانومم سری تکان دادیم خانمم گفت :جالبه
احسان ادامه داد:برای خانه‌های بزرگ پارچه‌های گل‌دار بزرگ خوبه ،با کوسن های ساده یا مبل های ساده با کوسن های گل‌دار.البته خیلی مواقع با انواع سلیقه تغییر می‌کنه و سلیقه را لحاظ می کنند اما قاعده کلی اینه.

مورد آخر این که اگه از اون دسته از کسانی هستین که هر دو سال یک‌بار مبل خانه را عوض می‌کنین و بدنبال تنوع هستین زیاد برای خرید مبل هزینه نکنین و حساسیت نشان ندین چون بعد از دو سال مبل دست دوم قیمت زیادی نداره و با قیمت خیلی پائین از شما می‌خرند.

من و خانمم حدود یک ساعتی پیش احسان بودیم.از این که این همه اطلاعات در اختیارمون قرار داده بود ازش تشکر کردیم و از دفترش بیرون اومدیم.
حالا برای انتخاب و خرید مبل با دید بازتری وارد  بازار می شدیم.

به اشتراک گذاری این مطلب

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

کسب و کارهایvip در بازمود

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید