نکاتی مهم برای خرید تشک

تحقیقات نشان داده که هر فرد بیش از یک سوم عمرخود را در خواب است و چنانچه تشک درستی را انتخاب نکند دچار عوارض شدید و ناراحتی‌های عضلانی می‌شود.

اما چرا این اتفاق می افتد؟
وقتی فرد روی تشک می‌خوابد چهار قسمت از بدن شخص مثل سر، کتف‌ها ، باسن و ساق‌ها  فشار بیشتری به سطح تشک وارد می‌کند.

چنانچه تشک انتخابی با فرم بدن انسان هماهنگ شود و همه قسمت‌های بدن را پر کند این تشک بهترین نوع است و شخص دچار آن عوارض نمی‌شود.
گاه افراد پس از بیدار شدن و برخواستن از تخت،از درد ستون فقرات و ناراحتی‌های عضلانی رنج می‌برند ، در بیشتر موارد با تغییر و تعویض تشک ،شخص، خواب لذت بخشی را تجربه می‌کند و با دردهای عضلانی و ناراحتی های پس از بیداری برای همیشه خداحافظی می‌کند.

کسانی که از کمر درد رنج می‌برند در هنگام خرید تشک این تست را انجام دهند:

ابتدا روی تخت بر روی کمر دراز بکشند و دست خود را بین کمر و تشک فرو ببرند،اگر به راحتی حرکت کرد این تشک گودی کمر آنها راپر نکرده و یا نرمی تشک اجازه فرو رفتن دست را می‌دهد .پس این تشک مناسب آنها نیست.پس به دنبال تشکی با مقاومت و سختی بیشتر باشند.

بهترین تشک برای افراد با گودی کمر و کسانی که دیسک کمر دارند تشکی است که سختی بیشتری داشته باشد(مثل تشک‌های طبی فنری یا طبی) تا فضای خالی کمر را پر و حمایت کند.

مطالعه
پاف چیست

چهار عامل موثر درتعویض تشک و خرید تشک جدید:

1-تغییر فیزیک بدن(بالا رفتن سن،چاقی یا لاغری)
2-احساس خستگی و درد در مفاصل و ستون فقرات
3-عمر زیاد تشک ( فرو رفتن تشک و تغییر فرم اولیه بر اثر استفاده زیاد)
4-ایجاد حساسیت‌های پوستی(تجمع گرد و غبار ، سلول‌های مرده پوست،موی حیوانات و انسان)

برای خرید تشک به موارد زیر دقت کنید تا از خرید تشک خود راضی باشید.

 1. قبل از خرید تشک انواع تشک را بشناسید و با آگاهی به بازار بروید چون بعضی از فروشگاه‌ها به نیاز شما توجهی نمی‌کنند و فقط به فکر فروش و سود خود هستند.
  اگر هم از فروشنده مشاوره خواستید و اطلاعاتی کسب کردید عجولانه دست به خرید تشک نزنید و تصمیم آخر را خودتان بگیرید.
 2.  تشک ایده آل برای هر شخص متفاوت است و نمی‌توان یک تشک را برای همه تجویز کرد ،باید نسبت به وزن،سن شخص و نوع عادت خوابیدن روی تخت ،تشک را انتخاب کنید.
 3. اصل اول برای انتخاب تشک خوب ،سلامت جسمانی است،چون یک تشک از 5 الی 10 سال عمر مفید دارد که به نسبت مبلغی که در این بازده زمانی پرداخت می‌کنید،ارزش دارد. چنانچه ارزان بودن تشک را ملاک قرار دهید ، درد ستون فقرات ،دردهای عضلانی و خستگی‌های پس از بیداری را خریده‌اید.
 4.  درجه سختی تشک را درست انتخاب کنید.اعداد ثبت شده روی بعضی از تشک‌ها مقدار نرمی تشک را مشخص می‌کند که از 10 لی 11 اعلام می‌شود.هر چه به طرف عدد 10 نزدیک می‌شوید سختی آن بیشتر می‌شود،از عدد 3 لی 11 تشکی با نرمی و فرورفتگی بیشتر، مخصوص افراد کم سن و سال و افراد با وزن کم،از عدد7 لی13 برای افراد سن و وزن متعادل،از  9 لی 17 برای افرادی که ناراحتی‌های کمردرد ، ناراحتی عضلانی دارند و پا به سن گذاشته اند و شماره 10 بسیار سخت که کمتر توصیه می‌شود.
 5. از ارتفاع تشک غافل نشوید.ارتفاع تشک باید از لبه تخت 10 سانت بالاتر باشد و اگراین ارتفاع نسبت به زمین بیشتر باشد هنگام برخواستن از تخت فشاری به کمر و زانوها وارد نمی‌شود.ضمن اینکه خرید تشک های با ارتفاع بلند از لحاظ طول عمر و کیفیت مطلوب ترند.
 6. طول و عرض تشک راهم می‌توانید سفارش دهید.اگر از شرکت یا برند خاصی خرید کنید می‌توانید سایز استاندارد خودتان را هم سفارش دهید.سعی کنید تخت و تشک بزرگی برای استراحت انتخاب کنید(بزرگی و کوچکی اتاق را هم لحاظ کنید) اصولاً طول تشک‌ها 2 متر است اگر شما جزو افراد قد بلند هستید آن را محاسبه و اعمال کنید.عرض تشک دو نفره را اینگونه اندازه بزنید، هر دو دست خود را زیر سر بگذارید،نباید آرنج شما به نفر کناری برسد و سمت دیگر هم از تخت بیرون باشد. در این صورت تختی با استاندارد سایز خود و همسرتان انتخاب کرده‌اید.
 7. تشک را با ضمانت وگارانتی خریداری کنید.به همان دلیلی که در بند 3 اشاره شد ( زمان طولانی استفاده ده ساله از تشک) پس برای خرید تشک دقت کنید از مارک و شرکت معتبر خریداری کنید تا به اصل گارانتی و ضمانت پایدار باشد.
مطالعه
بازسازی و مراحل آن

چند نکته ظریف در مورد نگهداری و نظافت تشک

 • -هر 6ماه یکبار تشک را سر و ته وپشت و رو کنید تافشار ناشی از وزن بدنتان به کل تشک اعمال شود و از عمر مفید تشک استفاده کرده باشید.
  -حتماً از محافظ ضد آب و مخصوص تشک برای رویه اصلی تشک استفاده کنید تا در صورت نیاز آن را شستشو دهید.چون تشک محل تجمع باکتری‌ها و عوامل حساسیت زا است و چنانچه این روکش را نداشته باشد شستن خود تشک کاری احمقانه و بی فایده است .
  -بدلیل سنگین بودن تشکهای دو نفره از جابجایی بی مورد تشک که به فنرها و فرم اصلی تشک آسیب می‌زند خودداری کنید.
 • از بالا و پایین پریدن بچه ها روی تشک جلوگیری کنید تا عمر واقعی تشک کم نشود.(حالت ارتجاعی فنر ها و موارد رویه تشک بر اثر فشار زیاد از بین می‌رود)

به اشتراک گذاری این مطلب

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

کسب و کارهایvip در بازمود

 • صادقی
  ۵مهر ۱۳۹۸ در ۲۳:۵۵

  لطفا برندهای با کیفیت رو معرفی کنید

  • admin
   ۲۴مهر ۱۳۹۸ در ۲۱:۴۲

   ممنون بابت نظرتون، این پارامتر در دست اقدام است

chat
یک نظر ارسال کنید